Bulaştıktan Sonra 1 Gün İçinde Öldürebilen En Tehlikeli Hastalıklar
Vücudunuza giren bir bakteri veya virüs, 1 gün içinde sizin için hayati tehlike oluşturarak ölüme sebep olabilir.

Tabi bu durum hepsi için geçerli değildir. Bahsedeceğim hastalıklara sebep olan bakteriler ve virüsler, vücudunuza girdikten sonra 1 gün içinde sizi öldürebilecek derece ölümcül hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple kalabalık ortamlarda hijyen açısından daha titiz davranılması, bu tarz bir bakterinin buluşmaması açısından önleyici bir davranış olabilir. Peki, bu derece tehlikeli olan hastalıklar nelermiş, onları tanıyalım.

EBOLA

EBOLA

Ebola

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir virüstür. Bulaşması durumunda kendini başlangıçta ishalle belli etmektedir. İshali, kanamalar ve yüksek ateş takip ederek daha da ölümcül bir hal almaktadır. Çoğu ölümle sonuçlanan bu hastalık vücut sıvıları ile bulaştığından yaygınlaşması da oldukça rahat bir hastalıktır. Bu sebeple öpüşme gibi basit eylemler de bile dikkat etmek gerekmektedir.

Deng humması

Deng humması, sivrisineklerden bulaşan bir virüstür. İlişkili dört deng virüsünden birisi olan bu virüs, Batı Nil enfeksiyonu ve sarıhummaya sebep olan virüslerle ilişkilidir. Deng humması, halsizliğe sebep olan ve ağrılı bir hastalıktır.

Hıyarcıklı Veba

Damlacıklarla bulaşabilen bir hastalık olması sebebiyle hızlı yayılabilen bu hastalık, pire ısırmasıyla da bulaşabilmektedir. Şişmelerle kendini gösteren hastalık; kusma, yüksek ateş, titreme ve ishale de sebep olmaktadır. Hastalığın bulaştığı vücutlarda ölüm oranları yüzde 70 civarındadır.

Enterovirus

Grip şeklinde kendini gösteren bir hastalık olması, geç farkına varılmasına sebep olabilmektedir. Bağışıklığı sistemini bitirdiği belirtilen bu hastalık, çocuk, yaşlı, kanser gibi zayıf bir bünyelerde daha da etkili olmaktadır.

Meningokosemi

Menenjit olarak bilinen bu hastalık, hızlı yayılan ve etkili olan bir hastalıktır. Grip hastalığına benzer olsa da cilt altında kızarıklıklara ve ensede sertliğe sebep olmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları